Субота, 20.10.2018, 20:32
Вітаю Вас, Гість | RSS
Меню сайту
Теми
Види риб [31]
Види риб України
Онлайн відео [54]
Відеоматеріал про рибалку онлайн
Снасті [5]
Рибальське спорядження
Форма входу
Наше опитування
Чого найбільше бракує на сайті
Всього відповідей: 106
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Види риб

Білий амур

Ctenopharyngodon idella(Valenciennes in Cuvier and Valenciennes, 1844)

Білий амур

Білий Амур (лат. Ctenopharyngodon idella) — риба сімейства коропових, єдиний вид роду Ctenopharyngodon.

Розповсюдження. Природний ареал - Східна Азія (Китай) від Амура на південь до Сіцзяна. Поширений в середній та нижній течії Амуру, в його притоках — Уссурі й Сунгарі, в озері Ханка та в річках Китаю. Мешкає в прісноводних водоймах азіатських річок, що впадають в Тихий океан від Амура на півночі до Меконгу на півдні. Широко інтродукований у водойми Європи, Азії, Африки та Північної Америки як об'єкт рибництва. З метою акліматизації в 1960-1970-ті роки випускався в багато водойм республік колишнього СРСР (системи Дніпра, Дону, Волги, Куми, Кубані, Уралу, Амудар'ї, Сирдар'ї, оз. Балхаш і на Сахаліні) і в деяких з них розмножується.На теплих водах TЕЦ, ГРЕС і АЕС його можна вирощувати значно північніше. В Україні зустрічається в багатьох озерах, ставках і річках.

Будова. Велика швидкозростаюча риба, що досягає довжини 1,2 м, маси 33 кг і більше. Має подовжену, трохи сплющені з боків форму тіла, з невисокою головою. Чоло дуже широке. У бічній лінії (37) 39-47 лусок. Зяброві тичинки короткі, рідкі - їх 12-18. Глоткові зуби дворядні, зазвичай 2.5-5.2, сильно зазубрені (як пилка). Хребців 42-46. Початок спинного плавника, розташований попереду основи плавників, які знаходяться на черевці. Та частина спини, яка знаходиться перед спинним плавцем, а також частина черевця, що знаходиться позаду черевних плавників мають округленої форму. Плавники, які розташовані на череві, не доходять до анального отвору. Плавець, розташований в області заднього проходу - злегка закруглений. Спинний плавник - малий по довжині, але досить високий. За забарвленням тіла нагадує сазана. Спинні плавці, і ті, які знаходяться в хвостовій частині - темного кольору, грудні та черевні - світлі. Спина у амура зеленуватого кольору з сірим відтінком, боки - блискуче - жовтого кольору, черевце - із золотистим блиском. Райдужна оболонка очей, також золотистого кольору. Задній кут рота цієї риби розташований на лінії переднього краю ока. Луска у амура риби досить велика. По краю кожної луски (крім розташованих на череві) темний обідок. Кишковий тракт довгий, в 2 - 3 рази перевищує довжину тіла.

Спосіб життя. Здійснює сезонні міграції. У літній період тримається на ділянках річок з повільною течією та теплою водою, на зиму виходить в русло річки і тримається на ямах.

Вузький стенофаг, харчується в основному вищою водною рослинністю (у тому числі і наземною, що заливається літніми паводками), перетираючи її зазубреними глотковими зубами, які здавлені з боків, і призначені для подрібнення рослинності.Місця, де годується білий амур, можна легко помітити за великою кількістю плаваючого калу, що нагадує екскременти гусей і качок. Молодь до 3 см. поїдає ракоподібних і коловерток. Білий амур, який вирощується в ставках є всеїдною рибою: він поїдає м'яку підводну рослинність, обриває молоді пагони жорсткої рослинності - очерету та рогози, охоче споживає з різної наземної рослинності листя, овочі; кормиться він і тваринною їжею – поїдає дрібних риб, черв'яків, личинок комах, і такі штучні корми, як висівки і макуха. Поїдає за добу 1-2 кг рослин на 1 кг живої маси. Для збільшення розмірів, ваги в процесі його зростання виходячи з розрахунку на 1 кг. - амуру необхідно з'їдати від 30 до 70 кг рослинності.

Крім того, білий амур досить витривалий: йому не страшна засоленість води (витримує вміст солей до 10 г / л), добре переносить зимівлю. Період активності досить тривалий (з травня по жовтень). Тому білим амуром заселяють зрошувальні канали, водойми-охолоджувачі електростанцій, тобто місця, де необхідно вести боротьбу із водною рослинністю. Промислова риба, культивується в ставкових господарствах, де розведення повністю штучне із застосуванням гормонального стимулювання дозрівання зрілих риб, інкубування ікри в апаратах. Використовується в каналах як природний меліоратор для боротьби з заростанням.

Розмноження. Статевої зрілості досягає в 4-5-однорічному віці при досягненні довжини тіла 55-65 см. і маси 3-4 кг. (у басейні Амура основна маса самок амура стають статевозрілими у 8-9 років, по досягненні 70 см і більше, незначна частина - у 7 років, при довжині 65-70 см, та одиничні в 6 років, при довжині не менше 60 см).У басейні Амура стають статевозрілими при довжині 68-75 см і у віці 9-10 років (Макеєва, 1974). У річках Китаю (Янцзи) - на 1-2 роки раніше. На Кубі самці дозрівають в однорічному віці, а самки - у дворічному (Багров, 1985). Плодючість у самок в Амурі коливається від 237 до 1 686 тис., складаючи в середньому 800 тис. ікринок (Горбач, 1973). Нерест в річках Китаю порційний, сильно розтягнутий, з квітня по серпень, у Амурі основний час розмноження - червень-липень. Основні нерестилища розташовані в р.Сунгарі. Ікра зазвичай вимітається у верхніх шарах води в періоди раптових підйомів рівня, що викликаються сильними зливами, потім вона скочуючись вниз за течією. Ікринки перед вимітанням мають діаметр 1,0-1,3 мм, після вимітання - до 3,5-5,0 мм. Вилуплення личинок при температурі води близько 20°С відбувається приблизно через три доби при довжині 6-9 мм. Надалі личинки мігрують в прибережну зону і в мілководні затоки і, досягнувши довжини 2,5-3 см, переходять на споживання рослинності.
 
Значення. В даний час білий амур є об'єктом штучного розведення у водоймах України. Ця риба характеризується високими харчовими якостями, швидко зростає, досягаючи значних розмірів (близько 10 см в кожен рік). Цінна промислова риба, але чисельність її в басейні Амура завжди була невисокою, а улови відносно низькими. Як харчовий продукт білий амур представляє велику цінність: його м'ясо містить від 5,2 до 6,7% жиру. Поряд з коропом він є одним їх найважливіших об'єктів ставкового рибництва, особливо в полікультурі з іншими рослиноїдними рибами - білим і строкатим товстолобиком. Білий амур - прекрасний біологічний меліоратор і може використовуватися в багатьох водоймах для боротьби із заростанням вищою водяною рослинністю (зрошувальні канали, ставки-охолоджувачі ТЕЦ, ГРЕС, АЕС та ін.)
Амур білий
Категорія: Види риб | Додав: endry_86 (11.12.2010) | Автор: Андрій E W
Переглядів: 5472 | Коментарі: 1 | Теги: спосіб життя, білий амур, будова | Рейтинг: 3.7/12
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Погода