Субота, 20.10.2018, 21:14
Вітаю Вас, Гість | RSS
Меню сайту
Теми
Види риб [31]
Види риб України
Онлайн відео [54]
Відеоматеріал про рибалку онлайн
Снасті [5]
Рибальське спорядження
Форма входу
Наше опитування
Чого найбільше бракує на сайті
Всього відповідей: 106
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Снасті

"Ультралайт"-спінінг

"Ультралайт"-спінінг

Техніка ловлі на ультралайт

Сьогодні ультралайт переживає справжній бум. Почалося це років п'ять тому, але за останні 2-3 роки захоплення надлегким спінінгом стало модним і престижним. Причин такого сплеску популярності є кілька. По-перше, рибальський пресинг на водоймах до того, що все частіше рибоалки стали повертатися з водойм з порожніми руками. Звичайно, риба для багатьох спінінгістів - не головне, але все одно залишитися "з нулем" завжди прикро. Ультралайт, в цьому відношенні, дає певні переваги. Шансів зловити рибу на мікроприманку, як правило, значно більше, ніж на звичайну, так що "нульовий результат" у любителів ультралайту трапляється вкрай рідко. По-друге, свою лепту у пропаганду ультралайт внесли спортсмени, для яких, часто, завдання "піти від нуля" стоїть дуже гостро. Ну і нарешті, сплеску інтересу до ультралайт сприяла поява років п'ять тому на прилавках рибальських магазинів великої кількості мікроприманок, слідом за якою пішли і спеціальні вудилища, і інші елементи снастей для цієї "ювелірної" рибалки.

Звичайно, кажучи про привабливість ультралайту, не можна не відзначити й того, що ця снасть дарує рибалці абсолютно особливі відчуття як щодо відуття приманки, так і при боротьбі з підсіченою рибою. Але описувати все це марно - це потрібно відчути власними руками.

Ультралайт - досить добутливий вид ловлі. Якщо вміти поводитися з цією снастю, то можна, часом, наловити рибу не гірше, ніж на вудку поплавця, на фідер або звичайним спінінгом. Та й розмір риби, як це не дивно на перший погляд, буває не менше, а часто більше, ніж на звичайний спінінг.

Якщо чіпляється щось серйозне, а це відбувається не так уже й рідко, то починається, можна й сказати так, "чесна гра", коли шанси у риби і рибалки зрівнюються. До того ж, якщо враховувати, що снасть коштує недешево, то виникає таке болюче питання: порветься волосінь, зламається вудилище, або ти все-таки впораєшся.

Шість років тому в продажі вже можна було зустріти ультралайтові спінінги, але вони коштували досить дорого.

Вудилище

Питання про те, які вудилища (з яким тестом) можна вважати ультралайтовими, до цих пір викликає суперечки. Одні вважають, що ці вудлища не повинні мати верхній тест більше 5-6 г, інші включають сюди і вудилища з тестом до 10, і навіть 12 грамів. На мою думку, ці суперечки не мають принципового значення, хоча вважаю все-таки, що вудилище для ультралайту не можна обмежувати тільки діапазоном в 5-6 г. Дуже часто при ловлі на воблер вагою всього в 2-3 грами, але на сильній течії, доводиться використовувати спінінги з тестом більше 10 грамів. Більш легкі під великим навантаженням занадто перегинаються і просто перестають працювати.

Останнім часом багато виробників стали розділяти вудилища для ультралайт на дві групи: Суперлегкі з тестом, починаючи від десятих часток грама, до 5-6 грамів і більш потужні, але теж ультралайтові, з тестом вже до 10-12 грам. Наприклад, відоме вудлище американської фірми G. Loomis STR 1141S (вважається "візитною карткою" фірми) має тест від 1 / 16 до 3 / 8 унції (1,8-10,6 г) і в усіх каталогах заявляється як ультралайтовое.

До вудилищ класу ультралайт пред'являються дуже високі вимоги. Вони повинні мати дуже високу чутливістю, добре кидати, обов'язково мати високу якість бланку і фурнітури, і, звичайно, бути бездоганно зібраними. Такі жорсткі вимоги пов'язані з тим, що, хоча лов йде на мініатюрні принади, покльовування відносно великою, до 1,5-2 кг, риби відбуваються досить часто. А будь-яка недоробка, допущена при розробці або виготовленні вудилища, в боротьбі з великою рибою веде до негайної поломки. Тому, незважаючи на свою елегантність, вудилище повинно мати належний запас міцності.

По довжині вудилищ, так само як і по їх потужності, немає єдиної думки. У каталогах фірм можна зустріти і дуже короткі, до 1,5 м, і довгі - до 2,7 і більше метрів. Вибір конкретної довжини в першу чергу залежить від конкретних умов ловлі. Якщо ловити припадає на малих річках або струмках, особливо зарослих берегової рослинністю, то довжина вудлища більше 2,1 м вже себе не виправдовує. На таких водоймах все одно доводиться заходити у воду, і там вже, знизу або збоку, здійснювати закидання. У таких умовах значно зручніше користуватися короткими спінінгами довжиною 1,5-1,8 метра.

Останнім часом серед рибалок з'явилася тенденція використовувати в ультралайті довгі, до 3 метрів спінінги. Таке прагнення в якійсь мірі можна пояснити тим, що багато освоїли ловлю на ультралайт на великих річках або мілководних затоках. Це теж дуже цікава і азартна рибалка, але, все-таки більш властива південним районам. Золотою серединою можна вважати довжину вудилища 1,8-2 метра. Таке вудилище підійде для ловлі й на струмках, і на великій річці. Бажано, щоб воно було вироблено відомою фірмою - такі "палки", як правило, добре кидають.

Найбільшою популярністю користуються вудилища середньо-швидкого ладу. Вони досить добре кидають, мають високу чутливість і, в тій чи іншій мірі, підходять і для ловлі на воблери і блешні, і для мікроджигу. Крім цього вони добре "тримають" рибу - гасять її ривки. Більш "повільні" вудилища кидають краще, але вже практично не підходять для мікроджигу, та й точність закидання з таким вудилищем зменшується. Дуже швидкі - джигові - володіють дуже високою чутливістю, але здійснити таким вудилищем досить дальній кидок приманкою вагою всього в 2-3 грама дуже проблематично. Хоча дальність закидання для ультралайтового вудилища не є спрямованою, але, тим не менш, хороше вудилище має давати можливість закидати приманку вагою в 2 грами, як мінімум, на 25-30 метрів.

Найболючіше питання в вудилищах для ультралайт це їх ціна. Природно, дешевими вони бути не можуть - до них пред'являються дуже високі вимоги. Зараз існує досить багато виробників, які роблять вудилища високого класу. В основному, ціни на них починаються від 900 грн. У цьому ціновому діапазоні чітко простежується залежність між ціною і якістю, але в цілому вони відповідають вимогам по всіх важливих показниках. З вудлищами ціною від 600 до 900  гривень дещо складніше. Тут вже трапляються моделі, які повною мірою відповідають тільки деяким параметрам. Скажімо, палиця добре кидає, але чутливість її залишає бажати кращого.

Котушки

Для комфортної ловлі коротким ультралайтовим спінінгом необхідно правильно збалансувати снасть. Цього можна досягти тільки застосовуючи найлегші котушки. Але так само як і до вудилищ, до котушок для ультралайт пред'являються досить високі вимоги. Це, перш за все, стосується якості намотування волосіні і надійності фрикціону. За розміром, як правило, застосовуються котушки не більше 1000, за класифікацією Shimano.

Волосінь

Застосування з будь-якими приманками вагою до 5 г плетених лісок просто не рекомендується, і причин цьому кілька. По-перше, дуже важко знайти надтонкі шнури. Але навіть найтонші з існуючих мають дуже велику міцністю і значно перевищують рекомендований виробниками вудилищ показник. Ставити їх на ультралайтову снасть не варто, так як в цьому випадку дуже великий ризик зламати дороге вудлище. Крім того, при ловлі в прозорій воді, будь-які шнури дуже помітні. Багато риб, зокрема, язь і головань, дуже негативно реагують на шнур, і кількість покльовувань помітно скорочується.

Значно краще застосовувати монофільну волосіні, бажано найм'якші і обов'язково високої якості. Діаметр зазвичай складає від 0,12 до 0,14 мм. Тільки в тому випадку якщо вага приманок становить 10 і більше грамів, можна використовувати волосіні до 0,16 і навіть 0,18, але це межа. Таку волосінь можна використовувати і при ловлі на сильно зарослих водоймах.

Вертушки


Серед усіх принад для ультралайту, на перше місце можна поставити мікровертушки. Ці блешні складають більшість вживаних приманок. Як правило, застосовуються блешні до № 1. Сьогодні такі приманки випускають практично всі провідні фірми. Головна перевага вертушок - доступність і можливість застосування в будь-яких умовах. Найбільшою популярністю користуються різні моделі французької фірми Mepps № № 0 і 00. Вони добре працюють при будь-яких проводках і непогано летять.

Колір блешні дуже залежить від умов водоймища, і тут важко дати які-небудь універсальні рекомендації. Вважається, що самим універсальним кольором пелюстки є чисто-білий або білий з червоними плямами. Часто це дійсно так, але іноді краще всього працюють чорні мікровертушки. Вони, звичайно, нічим не схожі на малька, але, можливо, риба приймає їх за будь-який інший кормовий об'єкт, або тут спрацьовує рефлекс хапати все маленьке, що рухається в полі зору.

Воблери

При ловлі на ультралайт, по більшій частині, застосовуються поверхневі воблери з заглибленням один, максимум, півтора метра. Це пов'язано, перш за все, з умовами лову на невеликих річках. Розмір приманок зазвичай не перевищує 2-3 см, а вага становить 2-3 грами.

Воблери можуть бути як плаваючі, суспендери, так і тонучі, але обов'язково з маленькою лопатою. Тонучі моделі кращі, тому що їх можна далі закинути. Вони дуже ефективні при ловіі на струмках. Перебіг не дає опуститися приманки на дно навіть під час паузи, і вона залишається на певному горизонті, продовжуючи грати.

Плаваючі воблери застосовуються, головним чином, там, де багато трави, або де на дні можливі зачепи. Серед найбільш підходящих можна назвати Yo Zuri, Original від Rapala, Sorcerer 35 STD фірми Halco.

Проводка звичайно залежить від типу приманки

При ловлі голованя дуже добре себе зарекомендували приманки від Rebel - маленькі воблери, що нагадують формою  - комах. Звичайно, рівномірна проводка з такими приманками не може бути застосована, тільки ривки. Такі принади дуже допомагають, коли рибалка або бачить, або точно знає, де стоїть голавль. Коли в таку точку слідує точний кидок, то  клювання часто відбувається при приводнюванні приманки. По суті, така ж техніка застосовується в нахлисті, та й взагалі, ці способи лову багато в чому схожі і за розміром приманок, і по методам пошуку риби.

Існує ще один клас приманок для ультралайт - різні варіанти джиг-приманок. Якщо точніше, то правильніше говорити не про клас приманок, а про особливий напрямок ультралайту - мікроджиг. Це, однак, дуже специфічна область, яка потребує окремої розмови, і яку в цій загальній статті краще не зачіпати.

Місця та риби

Спочатку сама снасть не припускала ловлю на великих річках. Вона створювалася для дрібних річечок, струмків, прибережної зони - всіх тих місць, які досить складно обловити потужними палицями з важкими приманками. Тут потрібна тонка снасть: Її зручно і перевозити, і пробиратися з нею по зарослих берегах невеличких річок.

Раніше на дрібні річечки і струмки більшість рибалок просто не звертало уваги, не уявляючи, що в них можна зловити "серйозну" рибу - щуку, головня або язя. Всі прагнули на великі річки або водосховища. Але з скороченням уловів на великих водоймах, у спінінгістів прокинулась цікавість і до малих. Тут і з'ясувалося, що на таких маленьких річках як раз влітку і тримається риба, і найчастіше далеко не дрібна. Вона заходить сюди ще навесні і все літо живе тут, так як річки ці мають достатньо багату кормову базу, особливо ті, які протікають через ліси. Вони-то і представляють основний інтерес для любителів ультралайту.

"Ультралайтовий" досвід показав, що рибу, причому не тільки хижу, можна успішно ловити влітку на мікроприманки протягом усього дня. До того ж виявилося, що, при ловіл головнів і язей, мікроприманки значно більш ефективні, ніж звичайні приманки спінінгістів.

До переваг ультралайту можна віднести і те, що з його допомогою можна ловити не тільки хижаків.

Ультралайт виявляється незамінним і на так званих "складних" водоймах, на яких хижа риба є, але її неможливо спокусити ніякої приманкою. Така ситуація часто спостерігається на заливних озерах, що з'єднуються з ріками. Ці озера, як правило, важкодоступні, влітку сильно заростають, але дуже багаті рибою. Хижак тут дуже вибагливий. Величезна кількість малька дозволяє йому не турбуватися про їжу і повністю ігнорувати звичайні приманки. Ось тут якраз мікроприманки і опиняються поза конкуренцією. На них трапляється не тільки червонопірка, яку можна віднести до полухижих риб, а й звичайна плітка.

Не перебирає і мікроприманками золотий карась. У деяких водоймах, де убога кормова база, великі карасі стають справжніми хижаками і часто ловляться на мікроблешні значно краще, ніж на хробака. 

Існує цікава закономірність, що стосується червонопірки: чим північніше, тим більше хижою стає ця риба. У північних районах червонопірка стає справжнім хижаком і активно поїдає малька. Причому тут вона ловиться не тільки на мікроблесни № 00, а вже й на звичайні № 1 і № 2.

У цих же місцях звичного нам головня починає витісняти язь, а далі на північний схід язь вже перевершує головня і за чисельністю, і за розміром. Язя, на моє глибоке переконання, краще всього ловити саме на ультралайт. При чому на цю елегантну снасть часто трапляються дуже великі екземпляри. До речі, чим північніше, тим більші приманки воліють язі.
Категорія: Снасті | Додав: admin (18.12.2010)
Переглядів: 33108 | Коментарі: 1 | Теги: Ультралайт-спінінг, ультралайтовий спінінг | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Погода