П`ятниця, 16.11.2018, 17:36
Вітаю Вас, Гість | RSS
Меню сайту
Теми
Види риб [31]
Види риб України
Онлайн відео [54]
Відеоматеріал про рибалку онлайн
Снасті [5]
Рибальське спорядження
Форма входу
Наше опитування
Чого найбільше бракує на сайті
Всього відповідей: 106
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Види риб

Сом

Silurus (Linnaeus, 1758)

Сом

Сом (Silurus) — рід риб ряду сомоподібних (Siluriformes).

Розповсюдження.  З трьох видів сомів, що зустрічаються в територіальних водах СНД, у водоймах України живе тільки один - сом звичайний. Сом не уникає солонуватої води і годується в лиманах Дніпра, в Азовському і Каспійському морях. У СНД сом розповсюджений у ріках, що впадають у Балтійське, Чорне, Каспійське і Аральське моря. На території України живе повсюдно. Найбільш часто сом зустрічається в нижніх ділянках Дунаю, Дніпра, Південного Бугу, а також у водосховищах Дніпра, але відсутній у водоймах Криму, гірських і передгірських ділянках Карпат.

Будова. Сом - велика риба, що досягає довжини 5 м і ваги 300 кг. Тіло сома подовжене, без луски, покрито слизом. Голова велика, сильно сплющена, непомітно переходить у короткий тулуб. Хвіст сильно звужений з боків,  довгий. Рот широкий, з м'ясистими губами. Нижня щелепа дещо висунута вперед. На ній, як і на деяких інших костях ротового апарату, розташовані численні низькі конусоподібні зуби, вершини яких загнуті назад. Очі невеликі, розташовані трохи вище й позаду від кутів рота. На голові чітко виділяються дві пари ніздрів, що мають вид двох трубочок, загнутих вперед. На верхній щелепі перебуває одна пара довгих вусів, що доходять до кінця грудних плавців. На нижній щелепі є дві пари коротких вусиків, причому задні трохи коротші передніх. Довгі вусики верхньої щелепи дуже рухливі. Вусики нижньої щелепи менш рухливі. Тулуб короткий, майже округлий. На спині, ближче до голови, розташований короткий спинний плавець. На його початку є товстий промінь, у старих особин - зазубрений . Грудні й черевні плавці короткі. Анальний плавець дуже довгий, зливається із закругленим хвостовим плавцем.

Тіло сома жовтувато-зеленого кольору, спина темна, з боків тіла є плями неправильної форми. Нижня частина тіла біла або сіра. Молоді особини забарвлені яскравіше старших. Плавці темні, грудні та черевні плавці мають жовтувату смужку посередині. Самці мають більше строкате фарбування, ніж самиці. У період розмноження або напередодні нього, самку можна легко відрізнити від самців по більш повному черевцю і будовою анального отвору.

Спосіб життя.  Зазвичай соми мешкають в глибоких місцях, під корчами, в вирах біля дамб. Зустрічається також в озерах і ставках, але все ж таки віддає перевагу річковому руслу. Йому властивий осілий спосіб життя, в одному місці він може жити по декілька років. В цьому місці він мешкає все літо, на зиму залягає в більш глибокі ями.Тільки навесні, під час повені, сом виходить на мілкі, залиті паводковими водами ділянки заплави.  Літній притулок сома слід шукати біля підмитих берегів, у вибоїнах, під корінням дерев, поблизу зруйнованих гребель і т. п. Тут він перебуває весь день. Після заходу сонця сом виходить на полювання і продовжує полювати протягом ночі до світанку. Зі сходом сонця він повертається на місце. Перед заходом сонця, а також перед грозою сом може виходити із притулку на перекати, що примикають до ям. Сом веде одинокий спосіб життя. Невеликі скупчення його спостерігаються лише в зимувальних ямах і в період розмноження, коли виробники виходять з постійних місць свого перебування на мілководні ділянки водойм, якщо паводок низький, або ж у заплаву - при високих паводках.

Сом - найбільш великий хижак серед риб прісноводних водойм. До хижого способу життя він переходить рано. Виклюнувшиеся з ікри личинки в перші дні життя харчуються за рахунок жовткового мішка. На сьомий-восьмий день личинки майже повністю вичерпують запаси жовткового 'мішка і починають полювати на водяних клопів і планктонних рачків. За спостереженнями в акваріумах, сомята можуть поїдати інших риб і навіть своїх побратимів, менших за розмірами, досягши довжини всього лише 13-15 мм. При цьому на відміну від щурят сомята НЕ вистежують видобутку із засідки, а активно розшукують і переслідують її. Помітивши рибку, вони відразу накидаються на неї. За мальком можуть полювати відразу кілька сомят, але нерухомої їжі вони не беруть. Мальки сома з Дунаю при довжині тіла 3-5 см поїдають ікру і личинок уклей, мальків бичків, щиповки. Пізніше вони полюють на дорослих бичків, в'юнів і молодь інших риб, їдять п'явок і личинок комах. Дворічні і старші особини харчуються різними рибками, в більшості випадків малоцінними в промисловому відношенні (йоржі, бички, плотва, краснопірка, густера, уклея, гірчак та ін), а також раками, жабами. Під час нерестового ходу риб сом може полювати за ними. Наприклад, у травні під час нерестового ходу дунайського оселедця найбільш великі соми харчувалися виключно нею. У Каховському водосховищі в молодому віці сом харчується переважно бичками, а також раками й молюсками. Восени він харчується і тюлькою. Більш великі соми, поряд з перерахованими тваринами, споживають також плотву, густеру, йоржа, окуня, судака і ляща. У великих сомів довжиною більше 125 см у віці 12 років і більше значну частку в харчуванні можуть становити лящ, судак, короп, а також особини свого виду.

Навесні, перед нерестом, сом підходить у прибережну частину водойми і навіть у заплави річок, де посилено годується, припиняючи харчування на час нересту та відновлюючи його незабаром після розмноження. До кінця серпня - початку вересня він інтенсивно годується, а з настанням осінніх холодів припиняє харчування, що триває в нього до початку весняного паводка. Часто пишуть про те, що сом може поїдати птахів, дрібних звірів, а великі особини нападають навіть на людей. Очевидно, такі випадки дуже рідкісні, тому що ті, хто спеціально вивчав харчування сома, не виявляли у них зазначених тварин.

Розмноження. Нереститься сом у прибережних ділянках водойм серед заростей рослин, а також у заплавах річок в період паводку, відкладаючи ікру на підмиті корені верби, очерету та інших рослин. У водоймищах він може відкладати ікру на штучні гнізда, виготовлені, як відомо, з коріння верби, осокора, пирію, а іноді зі старої соломи й виставлені для нересту інших риб. За допомогою таких гнізд його неважко розводити в ставкових господарствах. У природі перед нерестом виробники сома також влаштовують примітивні гнізда. Є відомості про те, що ніби соми охороняють ікру на гніздах. Але навмисними спостереженнями в Каховському водосховищі охорона сомами гнізд не встановлена. Нерестяться соми в досвітні годинники при температурі води 16-28 ° (у травні - червні) на глибинах до 2,5 м. Ікра сома відразу ж після запліднення стає клейкою, обволікається пухким шаром слизу, що виділяється ікринками. Тому кладки ікри сома по зовнішньому вигляду дуже схожі з кладкою ікри жаби і відрізняються від них тільки кольором: у сома вона світліше. Багато дрібних риби, а також раки, як відомо, вельми інтенсивно виїдають ікру цінних видів риб, наприклад ляща, судака, коропа. У той же час вони не їдять ікри сома на його гніздах. Слиз, мабуть, захищає її від виїдання рибами й іншими хижаками. Плодючість самок сома зі збільшенням їх розмірів збільшується. Наприклад, у самок довжиною 68-237 см з нижньої течії Дунаю кількість ікринок коливалося від 11,8 тис. до 1380 тис. штук. Ікру сом відкладає за один прийом. Окремі особини сома нерестяться вже у віці трьох років. Основна ж маса його виробників бере участь у розмноження в більш старшому віці. За даними промислових уловів, у нижній течії Дніпра максимальний вік виробників сома досягає 12, у Каховському водосховищі - до 22 років.

Росте сом досить швидко, особливо на першому році життя. До кінця року його довжина може перевищувати 30 см. У наступні роки темп росту сома трохи сповільнюється. Наприклад, у низах Дніпра довжина дворічних сомів становила в середньому 54 см, семирічних - 121 см. Цікаво також, що з третього року життя самиці сома ростуть повільніше самців. Зрідка трапляються й соми-гіганти. Наприклад, в Каховському водосховищі 28-річний сом мав довжину 244 см, у пониззі Дунаю вага 26-річного сома склала 113 кг, а довжина-240 см.

Промисел. Біотехніка штучного розведення сома розроблена. Його рекомендується вселяти у водойми для винищування малоцінної риби. Крім цього, сома можна розводити й у ставках, розташованих поблизу боєнь і рибоконсервних заводів, так як він може харчуватися їхніми відходами. У деяких водоймах України живе інший сом, якого називають карликовим. За своїми особливостями він не має нічого спільного з сомом наших водойм, крім деякої зовнішньої подібності, і є небажаним представником рибного населення.

Категорія: Види риб | Додав: endry_86 (11.12.2010) | Автор: Андрій E W
Переглядів: 5646 | Теги: спосіб життя сома, місця сома, будова сома | Рейтинг: 4.2/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Погода