Субота, 20.10.2018, 20:33
Вітаю Вас, Гість | RSS
Меню сайту
Теми
Види риб [31]
Види риб України
Онлайн відео [54]
Відеоматеріал про рибалку онлайн
Снасті [5]
Рибальське спорядження
Форма входу
Наше опитування
Чого найбільше бракує на сайті
Всього відповідей: 106
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Види риб

Вирезуб

Rutilus frisii (Nordmann, 1840)

Вирезуб

Вирезуб (лат. Rutilus frisii) — прісноводна риба із сімейства коропових (Cyprinidae). Свою назву вирезуб отримав за міцні глоткові кістки з потужними зубами, здатні розчавлювати досить великі раковини молюсків.

Розповсюдження. Крупна риба, що досягає 70 см. довжини і більше 6 кг. ваги, поширена в басейні Чорного і Азовського морів; в південній частині Каспійського моря представлена особливим підвидом - кутум (R. frisii Kutum). Ареал вирезуба включає басейн Чорного і Азовського морів від річок Східної Болгарії до Західного Закавказзя (Болгарія, Молдова, Україна, Росія, Грузія). Прохідна риба, але є і житлові форми (Дністер, Дніпро, Дон, озера Палеостомі в Грузії і Деркос в Туреччині, поблизу Стамбула). В даний час прохідна форма практично зникає. Достовірно відомі лише знахідки житловий форми у верхів'ях Дніпра і Дону (Сіверського Донця). У басейні Кубані вирезуб відсутній, а в басейні Дону помітний від верхів'їв до його гирла і в східній частині Таганрозької затоки (Троїцький, Цунікова, 1988). Є в багатьох річках північно-західній Грузії на південь до р.Ріоні і оз.Палеостомі (Еланідзе, 1983). У Дністрі після будівлі Дубосарської ГЕС утворив житлову форму (Довгий, 1993).

Будова. Відмінною ознакою вирезуба є великий хвостовий плавець, дрібніша, ніж у плітки і навіть язя, луска. Відрізняється від плотви великим числом луски в бічній ліні. Спина темна, із зеленуватим відливом, боки світло-сріблясті, черево зовсім біле, спинний і хвостовий плавці темні, інші - сіруваті. Плавальний міхур ззаду утворює спіраль. Тіло подовжене, з боків сплющений не сильно. Рот кінцевий, пів-нижній або нижній, верхня щелепа злегка висовується над нижньою. Рило тупе, заокруглене. Лоб широкий, опуклий. У бічній лінії 53-68 лусинок. Зябрових тичинок 7-12. Глоткові зуби однорядні, потужні, короткі, зазвичай 6-5, рідко 6-6 або 5-5. Хребців 42-44. Досягає віку 12 років, довжини 70 см і маси 8 кг. Зазвичай в уловах риби 30-45 см завдовжки і масою 0,5-2,0 кг.

СамецьСпосіб життя. Вирезуб харчується в опріснених ділянках моря, а для нересту входить у річки. Він обирає річки з швидкою течією і кам'янистим дном, і тому більш численний в Дністрі і Бузі, ніж у Дніпрі або Доні, де протяжність більш повільна і кам'янистих ґрунтів менше. У деяких ділянках річок зустрічається житлова форма вирезуба,яка не виходить у море. Прохідна риба, але є і житлові форми.

Дорослий вирезуб харчується в основному молюсками, яких він перемелює потужними глоткових зубами, та іншими водними безхребетними (личинками комах, ракоподібними). Під час ходу на нерест, в період нересту і під час зимівлі харчування припиняється. Молодь споживає зоопланктон, личинок комах і водорості.

Розмноження. Вирезуб починає метати ікру у віці 4-5 років, при довжині близько 40 см. Для нересту він піднімається в річки. В даний час в результаті зведення дамб в ряді річок вирезуб з напівпрохідної форми перетворився на житлову. Чисельність житлових форм невелика. У Південному Бузі спостерігається два ходи вирезуба: 1) весняний, що починається з першими переміщеннями льоду і закінчується в квітні, і 2) осінній хід - з липня до льодоставу. Вирезуб, що входить в річку взимку і навесні, нереститься в цьому ж році, входить влітку і восени - на наступний рік. Самці відрізняються від самок незвичайно красивим шлюбним нарядом: голова, спина і боки, в основному вище бічної лінії, покриваються конічними твердими горбиками молочно-перлового кольору, плавники набувають рожево-блакитний колір з перламутровим відливом. Цікаво відзначити, що шлюбний наряд є у самців як весняного ходу, так і осіннього, хоча останні будуть нереститися тільки через 8-10 місяців. По закінченні нересту горбки зникають.

Ікрометання починається в перших числах травня і триває близько трьох тижнів, причому нерест відбувається як вдень, так ж вночі. Самка, супроводжується трьома або навіть чотирма самцями, треться черевом об каміння так сильно, що на ньому з'являються садна і рани. У свою чергу самці труться об самку головою і боками, посипаними твердими горбиками. Запліднена ікра приклеюється до каменів, личинки які вилуплюються світлочутливі і ховаються під каміння. Росте вирезуб досить швидко, досягаючи до моменту статевої зрілості на 4-5-му році життя довжини 43-50 см і маси 1,7-2,6 кг (Довгий, 1983). Плодючість 8-260 тис. ікринок.

Значення. Вирезуб - велика цінна промислова риба. Раніше, в 1920-і роки, улови в Дніпровсько-Бузькому лимані становили 200-240 т на рік. Зараз вирезуб стає рідкісною рибою. Вид в цілому включено до Червоної книги МСОП. Після зарегулювання стоку чисельність почала різко падати, і в даний час напівпрохідна форма практично зникла. Основна причина падіння чисельності перекриття стоку нерестових річок греблями, браконьєрський вилов під час нересту, обмежені площі нерестовищ, а також забруднення річок. Необхідні заходи охорони провести ревізію місць, де вирезуба ще зберігся, оцінити його чисельність, провести кріоконсервацію геномів, організувати штучне розведення і на місцях нересту створити особливо охоронювані природні території. Практично зникаючий цінний вид який занесений до Червоної книги України.

Категорія: Види риб | Додав: endry_86 (11.12.2010) | Автор: Андрій E W
Переглядів: 3862 | Теги: будова вирезуба, спосіб життя вирезуба | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Погода