П`ятниця, 29.03.2024, 12:16
Вітаю Вас, Гість | RSS
Меню сайту
Теми
Види риб [31]
Види риб України
Онлайн відео [54]
Відеоматеріал про рибалку онлайн
Снасті [5]
Рибальське спорядження
Форма входу
Наше опитування
Чого найбільше бракує на сайті
Всього відповідей: 106
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Види риб

Підуст

Chondrostoma nasus (Linnaeus, 1758)

Підуст

Підуст звичайний (лат. Chondrostoma nasus) — риба родини коропових.

Розповсюдження. Зустрічається у Європі, крім басейна Балтійського моря, басейнів Білого та Баренцева морів, а також в річках Апенінського півострова та на півдні Іспанії. Типово річкова риба, у озерах зустрічається рідко. В Україні утворює самостійний підвид підуст дніпровський (лат. Chondrostoma nasus nasus natio borysthenicum Berg). Головна відміна – рот знаходиться на кінці рила не у вигляді поперечної щилини, крім того є кілька інших анатомічних відмінностей від типового виду.

Будова. Довжина до 40см, вага до 1,6 кг. Тривалість життя — до 10 років. Тіло видовжене, вкрите дрібною лускою. Лусок у бічній лінії — 52-65. Голова невелика. Рот нижній, невеликий, знаходиться під хрящовим носом. Нижня щелепа загострена, вкрита роговим чохлом, губа щелепи розвинена слабко. Верхня губа теж розвинена слабко. Глоткові зуби однорядні, зазубрені, кількість зазвичай 6+6 (іноді 7+6 або 6+5). Кишечник у 2 – 3 рази довше за тіло. Черевна пліва темного кольору. Спина зеленувато-чорна, боки та черево сріблясті. Спинний плавець сірий, інші — більш-менш червоні, хвостовий має чорну окантовку.

Спосіб життя. Тримається у річках на порівняно швидкій течії. Але уникає порогів та перекатів, так само як і заток з повільною течією. Тримається на глибоких місцях з піщаним, кам'янистим або глинистим дном, уникає мулистих ділянок. Зграйна риба, кількість особин зграї – від кількох десятків до кількох сотень. Плаває біля дна під кутом до нього, збираючи детрит та водорості. Крім того може живитись ікрою інших риб та безхребетними. Зимує у глибоких ямах. Дуже чутливий до забруднення води.

Підуст

Розмноження. Статевої зрілості самці досягають у 3 – 4 роки, самиці — у 4 – 5 років. Нерест відбувається рано навесні при температурі води 10 - 12°С на перекатах, на глибині до 40 см. Плодючість самиці залежить від віку та розміру (9 – 30 тисяч ікринок), ікра до 2 мм у діаметрі. На нерест збираються у великі зграї, кількість самців значно перевищує кількість самиць. Ікра відкладається одночасно, ввечері або вночі. Ікра приклеюється до піску, каменів та рослинності.

Значення. Промислового значення не має, є об'єктом лову рибалок-аматорів. М'ясо смачне, але швидко псується.

Категорія: Види риб | Додав: endry_86 (11.12.2010) | Автор: Андрій E W
Переглядів: 3419 | Теги: підуст звичайний, спосіб життя підуста, підуст будова | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Погода